Vælg sprog:
Selskabsmeddelelse nr. 09-06
16. maj 2006
UK version HTML UK version PDF DK version PDF

Bavarian Nordic A/S – Delårsrapport for første kvartal pr. 31. marts 2006

(Finansielle nøgletal kan findes i PDF-filerne).

Bavarian Nordic A/S’ bestyrelse godkendte i dag på sit ordinære bestyrelsesmøde selskabets delårsrapport for første kvartal for perioden 1. januar til 31. marts 2006.

I første kvartal 2006 havde Bavarian Nordic en omsætning på DKK 35,3 mio. (pr. 31.03.2005: DKK 70,7 mio.) og et underskud før renter og skat på DKK 56,6 mio. (pr. 31.03.2005: underskud på DKK 17,2 mio.) Med forventning om, at Bavarian Nordic får tildelt en RFP-III kontrakt i første halvår 2006, fastholdes forventningerne til det økonomiske resultat for 2006 med en omsætning på ca. DKK 800-900 mio. og et overskud før renter og skat på DKK 80-100 mio.

Vigtige begivenheder

  • Bavarian Nordic gennemførte en kapitalforhøjelse som genererede et provenu på DKK 237,4 mio. Provenuet vil blive anvendt til at fremskynde Bavarian Nordics pipeline og finansiere driftskapitalen i forbindelse med en RFP-III kontrakt.
Kopper

  • Bavarian Nordic påbegyndte et dobbelt-blindet randomiseret og placebo-kontrolleret klinisk fase II studie med IMVAMUNE® i 800 raske for­søgs­personer. Resultaterne af studiet forventes medio 2007.

  • US Food and Drug Administrations (FDA) godkendte kliniske protokoller for afgørende kliniske fase II studier med IMVAMUNE® i forsøgspersoner med atopisk dermatitis og HIV. Undersøgel­serne forventes påbegyndt i juni 2006.

  • Under RFP-II kontrakten er produktionen af 500.000 doser IMVAMUNE® afsluttet og rettidig levering er påbegyndt til den amerikanske regering som aftalt med the National Institutes of Health (NIH).

  • Afgørelse om tildeling af RFP-III kontrakten om levering af IMVAMUNE® (MVA-baseret koppevaccine) forventes i slutningen af andet kvartal 2006.
  • Indrullering af 150 forsøgspersoner i et klinisk fase II studie med IMVAMUNE® i HIV-smittede forsøgs­per­soner er afsluttet. Resultater forventes at foreligge ultimo fjerde kvartal 2006.

  • Som det første og eneste selskab, der til dato har opnået kliniske resultater med en MVA-baseret koppevaccine i forsøgspersoner, der er kontraindikeret for traditionelle koppevacciner, som f.eks. DryVax®, præsenterede Bavarian Nordic disse data på videnskabelige møder i februar og marts.
HIV

  • I en klinisk fase II undersøgelse med MVA nef i 77 HIV-smittede personer, der er i HAART­-behandling, har alle afsluttet det fulde vaccinationsprogram, bestående af tre vaccinationer. Til dato har 31 personer afbrudt deres HAART-behandling.
IMVABOOST™

  • Bavarian Nordic arbejder videre mod påbegyndelse af fase II/III kliniske undersøgelser i IMVABOOST program­met med henblik på udvikling af MVA-BN® som et im­mun­sti­mulerende produkt til anvendelse i im­mun­svækkede patienter inden udgangen af 2006.
Håndhævelse af immaterielle rettigheder

  • Den 16. februar 2006 anlagde Bavarian Nordic en retssag om patentkrænkelse mod Acambis plc og Acambis Inc. ved retten i Østrig, hvor Acambis’ MVA-baserede koppe­vaccine (MVA3000) bliver produceret.

  • Den 8. maj påbegyndte ITC (US International Trade Commission) retshandlingerne i patentsagen, som Bavarian Nordic har anlagt mod Acambis plc’s MVA koppevaccine (MVA3000).

Peter Wulff, administrerende direktør, Bavarian Nordic, udtaler: ”I løbet af første kvartal har vi gjort frem­skridt inden for vores kliniske fase II program med IMVAMUNE® og præsenteret videnskabelige resultater, som bekræfter IMVAMUNE® som den vaccinekandidat, der er længst fremme med registreringen af en sikker koppevaccine. I vores program for udvikling af MVA nef som en terapeutisk HIV vaccine, har næsten halvdelen af de HIV-smittede forsøgspersoner afbrudt deres HAART-behandling. Vi arbejder videre mod påbegyndelse af kliniske undersøgelser i vores IMVABOOST™ program med henblik på udvikling af MVA-BN® som et im­mun­sti­mulerende produkt til anvendelse i im­mun­svækkede patienter. MVA-BN®'s potentiale som en sikker koppevaccine og immunstimulant vaccine for immunsvækkede pa­tienter samt potentiale som vaccine vektor er endnu engang udbygget”.

Rapport for perioden (1. januar – 31. marts 2006, urevideret)

Økonomisk resultat
Nettoomsætningen var DKK 35,3 mio. (2005: DKK 70,7 mio.). Hovedparten af omsætningen kommer fra løbende kontrakter med de amerikanske sundhedsmyndigheder.

Resultatet før renter og skat var et underskud på DKK 56,6 mio. (2005: underskud på DKK 17,2 mio.).

Underskuddet skyldes lavere omsætning, og øgede omkostninger til juridisk rådgivning i forbindelse med verserende retssager samt omkostninger til produktionsfacili­tet­en i Kvistgård og etablering af repræsenta­tionskontor i Singapore.

Bavarian Nordic gennemførte en vellykket kapitalforhøjelse, som genererede et provenu på DKK 237,4 mio., nominelt DKK 5.791.250 (579.125 aktier á DKK 10). Kapitalforhøjelsen blev tegnet til kurs DKK 410 pr. aktie á DKK 10 af finansielle investorer i ind- og udland via book building metoden. Den udbudte aktie­kapital blev tegnet næsten to gange. De nye aktier blev optaget til notering på Københavns Fondsbørs under midlertidig fondskode ISIN DK0060034437 tirsdag den 28. marts 2006.

Pengestrømme til investeringer udgjorde DKK 407,0 mio., heraf udgjorde investeringer i materielle an­lægs­ak­tiver DKK 14,2 mio. Den resterende del af pengestrømme til investeringer bestod i in­vestering af nettoprovenu DKK 231,2 mio. fra kapitalforhøjelsen i værdipapirer og genplacering af udtrukne værdipapirer med en løbetid under tre måneder i værdipapirer med en løbetid over tre måneder.

Nettobeholdningen af likvide midler og værdipapirer udgjorde DKK 534,5 mio., hvilket er en for­øgelse på DKK 152,0 mio. i forhold til starten af regnskabsåret. Heraf er DKK 115 mio. lagt til sikkerhed for engage­ment med pengeinstitutter. Forøgelsen af likviditeten er resultatet af kapi­talforhøjelsen.

Forventningerne til det økonomiske resultat for 2006 er uændrede, idet Bavarian Nordic forventer at få tildelt en kontrakt for levering af en MVA-baseret koppevaccine til de amerikanske myndig­heder. Denne tildeling vil have væsentlig indflydelse på virksomhedens resultat for 2006 og fremover. Tidspunktet for tildelingen af kontrakten vil have væsentlig indflydelse på resultatet for andet halvår af 2006.

Under forudsætning af, at Bavarian Nordic tildeles en RFP-III kontrakt i første halvår, forventes omsætningen for 2006 at blive i størrelsesordenen DKK 800-900 mio., heraf udgør indtægten fra de igangværende RFP-I og RFP-II kontrakter ca. DKK 270 mio. På baggrund af disse forudsæt­ninger forventes årets resultat før skat og renter at blive et overskud i størrelsesordenen DKK 80-100 mio.

Kliniske udviklingsprogrammer

IMVAMUNE® programmet for koppevaccine

Kontrakter med den amerikanske regering
Som følge af drøftelser med den amerikanske regering forventer Bavarian Nordic tildeling af RFP-III kontrakten om køb af IMVAMUNE® (MVA-baseret koppe­vaccine) at ske i slutningen af andet kvartal 2006. Bavarian Nordic har produceret500.000 doser IMVAMUNE® og påbegyndt levering til den amerikanske regering i henhold til RFP-II kontrakten som aftalt med NIH.

Klinisk udvikling
Bavarian Nordichar påbegyndt et dobbelt-blindet randomiseret og placebo-kontrolleret klinisk fase II studie med IMVAMUNE® i 800 raske for­søgs­personer. Resultaterne af studiet forventes i andet kvartal 2007.

US Food and Drug Administrations (FDA) har godkendt kliniske protokoller for afgørende klinisk fase II studier med IMVAMUNE® i forsøgspersoner med atopisk dermatitis og HIV. Undersøgelserne forventes påbegyndt i juni 2006.

Indrullering af 150 forsøgspersoner i et klinisk fase II studie med IMVAMUNE® i HIV-smittede forsøgspersoner med CD4-tal > 350//µl er afsluttet. Der er ikke observeret uventede eller alvorlige bivirkninger i for­søgsperson­erne. En rapport om studiet forventes at foreligge i fjerde kvartal 2006.

  • Som det første og eneste selskab, der til dato har opnået kliniske resultater med en MVA-baseret koppevaccine i forsøgspersoner, der er kontraindikeret for traditionelle koppevacciner, som f.eks. DryVax®, præsenterede Bavarian Nordic disse data på videnskabelige møder i februar og marts.

  • Et lovende sikkerheds- og immunogenicitets studie med IMVAMUNE® i 60 forsøgsper­soner, heriblandt personer med atopisk dermatitis, der er kontraindikeret for vaccination med DryVax®, blev præsenteret i februar 2006 på ASM Biodefense Conference, Washington, DC.

  • Bavarian Nordic præsenterede data på IMVAMUNE® i forsøgspersoner, der er kontraindikeret for DryVax®, på the International Conference of Emerging Infectious Diseases, Atlanta, Georgia i marts 2006. Resultaterne viste, at IMVAMUNE® var veltolereret i forsøgspersoner med HIV smitte og atopisk dermatitis, og der blev ikke observeret uventede eller alvorlige bivirkninger i forsøgsperson­erne. Der blev registret lette til moderate systemiske reaktioner og/eller reaktioner omkring injektionsstedet hos forsøgspersonerne sammenlignelige med de reaktioner, som blev registret hos de raske frivillige. Hos de HIV-smittede forsøgspersoner blev de MVA-baserede vacciner givet i doser på op til 5 gange højere den dosis, som var påregnet anvendt som koppevaccine.

  • En videnskabelig publikation dokument med titlen "Safety and immunogenicity of IMVAMUNE™, a promising candidate as a third generation smallpox vaccine" blev offentliggjort i Vaccine 24 /2006) 2065-2070 den 15. marts 2006.
HIV vaccine programmet

MVA nef vaccine
Resultater fra et profylaktisk klinisk fase I studie med MVA nef i raske frivillige blev præsenteret på 13th Conference on Retroviruses and Opportunistic Infections i Denver i februar. De offentliggjorte resultater vedrører et studie, der gav proof of con­cept for, at en MVA vektorvaccine kan fremkalde et stærkt immunre­spons i raske frivillige, og at der i hoved­parten af forsøgspersonerne blev fremkaldt et immunrespons mod det rekombinante Nef gen.

I en klinisk fase II undersøgelse med MVA nef i 77HIV-smittede personer, der er i HAART-behandling, har alle afsluttet det fulde vaccinationsprogram, bestående af tre vaccinationer. Til dato har 31 personer afbrudt deres HAART-behandling. Det er planlagt at præsentere de foreløbige resultater af studiet på the Aids Vaccine 2006 Conference, Amsterdam, 29. august - 1. september 2006.

MVA-BN polytop vaccine
Godkendelse af et klinisk fase I studie med MVA-BN® polytop vaccine i raske frivillige er modtaget fra relevante etiske kommiteer. Studiet vil blive gennemført i Tyskland, og indrullering forventes at starte i løbet af andet kvartal 2006, så snart IMPD (Investigational Medicinal Product Dossier) er godkendt af de regulatoriske myndigheder. Et yderligere studie, som undersøger anvendelsen af MVA-BN® polytop vaccinen som en terapeutisk vaccine i HIV-smittede forsøgspersoner, forventes at starte i tredje kvartal 2006.

Brystcancer vaccine
BN ImmunoTherapeutic forventer at fremsende en præ-Investigational New Drug (IND) datapakke til FDA i andet kvartal 2006. Et klinisk fase I studie med MVA-BN®/Her-2/Neu forventes påbegyndt i andet halvår 2006.

Immunterapi programmet - IMVABOOST
Bavarian Nordic arbejder videre mod påbegyndelse af fase II/III kliniske undersøgelser i IMVABOOST program­met med henblik på udvikling af MVA-BN® som et im­mun­sti­mulerende produkt til anvendelse i immun­svækkede patienter inden udgangen af 2006. Virksomheden planlægger en række omfattende kliniske undersøgelser med IMVABOOST (kommercielt navn for MVA-BN® med en immun­stimulerende profil) i HIV-smittede og cancer patienter.

Produktion
Som planlagt fortsætter virksomheden validering af MVA-BN® produktionsprocessen på fabrikken i Kvistgård. Såvel valideringen som produktionstilladelse fra myndighederne til at producere lægemidler på fabrikken forventes som tidligere meddelt i andet kvartal 2006.

Forretningsudvikling

Produktion af influenza vaccine
Igennem de sidste 12 måneder har Bavarian Nordic ud over produktion af IMVAMUNE® koppevaccinen vurderet en række forskellige muligheder inden for vaccineproduktion på fabrikken i Kvistgård. En af disse muligheder er at udvide fabrikken med henblik på produktion af influenza vacciner. Med udgangspunkt i virksomhedens ekspertise i at etablere og igangsætte driften af en vaccineproduktion på rekordtid vurderer Bavarian Nordic, at en årlig kapacitet på ca. 50 mio. doser influenza vaccine kan etableres på fabrikken i Kvistgård for ca. DKK 400 mio. inden for 1-1½ år. Bavarian Nordic har offentliggjort denne mulighed på et tidspunkt, hvor repræsentanter fra regeringerne i Norden drøfter mulighederne for etablering af et fælles nordisk produktionsanlæg af influenza vacciner.

Bavarian Nordic vurderer fortsat mulighederne for at indgå en strategisk alliance med en større international vaccineproducent. Selskabet er i dialog med flere samarbejdskandidater og sigter mod at udsende en statusmelding inden udgangen af første halvår 2006.

Juridiske forhold

Håndhævelse af immaterielle rettigheder
Bavarian Nordic anlagde en retssag om patentkrænkelse mod Acambis plc og Acambis Inc. ved retten i Østrig, hvor Acambis’ MVA-baserede koppe­vaccine (MVA3000) bliver produceret. Retssagen blev anlagt den 16. februar 2006 for at håndhæve Bavarian Nordic’s patent som for nylig blev udstedt af de europæ­iske myndigheder (EPO) og som omfatter selskabets MVA-BN® teknologi.

Begivenheder efter rapporteringsperiodens udløb (1. april – 15. maj 2006)

IMVAMUNE® – Præsentation af resultater fra studie
Resultater fra et fase I sammenligningsstudie, som er gennemført i samarbejde med NIH, blev præsenteret på the 9th Annual Conference on Vaccine Research, Baltimore, den 8.-10. maj 2006. Studiet påviste, at IMVAMUNE® i forsøgspersonerne fremkalder et stærkt immunsrepons og var generelt bedre tolereret end DryVax®. Studiet påviste endvidere, at vaccination af forsøgsperson­er­ne med IMVAMUNE® før vacci­nation med DryVax®, som forventet resulterede i svækket DryVax® virusreplikationer på vaccinations­stedet. Dryvax infektionen helede ligeledes hurtigere.

Retssag om patent
Den 8. maj påbegyndte ITC (US International Trade Commission) retshandlingerne i patentsagen, som Bavarian Nordic har anlagt mod Acambis plc’s MVA koppevaccine produkt (MVA3000). ITC har planlagt foreløbig afgørelse i august 2006 og endelig afgørelse i november 2006.

Ordinær generalforsamling
Den ordinære generalforsamling blev afholdt den 26. april 2006. Formandens beretning og det aflagte regnskab for 2005 blev godkendt af generalforsamlingen. Bestyrelsens forslag om, at årets resultat over­føres til næste år blev ligeledes godkendt.

Asger J. Aamund, Eigil Bjerl Nielsen og Erling Johansen blev genvalgt til bestyrelsen. Flemming Pedersen, administrerende direktør, NeuroSearch A/S, blev valgt som nyt medlem af bestyrelsen. Jørgen Buus Lassen og Ulrik Bülow modtog efter eget ønske ikke genvalg. Deloitte blev gen­valgt som revision.

Bestyrelsen fik bemyndigelse til indtil næste ordinære generalforsamling at erhverve egne aktier.

Bestyrelsens forslag om, at ændre vedtægternes § 5a (bemyndigelse til at forhøje selskabets kapital) og § 21 (optagelse af IFRS forordningen) blev begge godkendt. Forslagene kunne dog ikke endeligt godkendes, idet mindre end halvdelen af selskabets aktiekapital var repræsenteret på den ordinære gene­ral­forsamling. Begge forslag er blevet indstillet til godkendelse på en ekstraordinær generalforsamling den 24. maj 2006 på virksomhedens adresse: Bøgeskovvej 9, 3490 Kvistgård.

Sammenlægning af aktier
De nye aktier, som blev udstedt i forbindelse med kapitalforhøjelsen, er den 3. april blev sammenlagt med den eksisterende fondskode 0015998017 (BAVA).

Grønt regnskab 2005
I henhold til dansk lovgivning skal Bavarian Nordic udarbejde Grønt Regnskab. Den 10. maj 2006 fremsendte Bavarian Nordic sit første grønne regnskab vedrørende fabrikken i Kvistgård til de danske myn­digheder. Regnskabet giver information om fabriksanlægget og virksomhedens styring af miljømæssige forhold og kan downloades på Bavarian Nordics hjemmeside: www.bavarian-nordic.com, under ”Manufac­turing > Environment".

Økonomiske nøgletal i Euro
Som en service for internationale interessenter vil Bavarian Nordic efter offentliggørelse af første kvartals resultat offentliggøre økonomiske nøgletal i Euro (resultatopgørelse 1. januar – 31. marts 2006, balance aktiver/passiver, pengestrømsopgørelse og egenkapital pr. 31. marts 2006). Regnskabs­tallene kan down­loades på Bavarian Nordics hjemmeside: www.bavarian-nordic.com.

Ledelsespåtegning
Bestyrelse og direktion har dags dato behandlet og godkendt delårsrapporten for første kvartal for perioden 1. januar til 31. marts 2006.

Delårsrapporten er urevideret og aflægges i overensstemmelse med indregnings- og målingsbestemmelserne i de internationale regnskabsstandarder (IFRS/IAS) som godkendt af EU og yderligere danske op­lysningskrav til delårsrapporter for børsnoterede selskaber.

Vi anser den valgte regnskabspraksis for hensigtsmæssig, således at delårsrapporten giver et retvisende billede af koncernens aktiver og passiver, den finansielle stilling samt resultat og pengestrømme.



Kvistgård, 16. maj 2006

Direktion:

Peter S. Wulff
Administrerende direktør

Bestyrelse:

Asger Aamund, Bestyrelsesformand
Eigil Bjerl Nielsen
Erling Johansen
Flemming Pedersen
Kontaktpersoner:
Anders Hedegaard, adm. direktør, Tlf.: +45 3326 8383
Forsiden | Sitemap | Disclaimer/Privacy Kontakt os | Adresser